«

»

Lut 15

„Baszpol”

 „BASZPOL”,  to piekarnia rodzinna Pana Leś Adama Bała z Grzegorzówki, w województwie podkarpackim, która istnieje od 26 lat. Natomiast wypiekaniem chleba żytniego na zakwasie, oraz innych produktów z mąki orkiszowej, zajmuje się od 1998 roku.

Każde zboże, z którego powstaje pieczywo, pochodzi z upraw ekologicznych. Podłoże do takich upraw musi być szczególnie przygotowane, w celu podwyższenie żyzności i biologicznej aktywności gleby, zapobiegania rozwojowi chorób, szkodników i chwastów.

Pan Adam kupuje zboże tylko od pewnego dostawcy. Nie miesza ziarna żyta z różnych źródeł, nie kupuje gotowej mąki. Są to twarde, stałe zasady, których trzema się od lat. W dużej mierze sam uprawia żyto, oraz jest jednym z nielicznych w Polsce producentem orkiszu. Liczne sklepy, a szczególnie te ze zdrową żywnością są zaopatrywane w smaczne ekologiczne i zdrowe wypieki. Można je znaleźć w Rzeszowie, Tarnowie, Krakowie, Mielcu, Kolbuszowej, Dębicy, a wysyłkowo w woj. mazowieckim oraz świętokrzyskim.

 

 

Przygotowanie zboża orkiszowe, wymaga szczególnej obróbki, zanim można upiec z niego wspaniałe ciasteczka.  Orkisz, hodowany i zbierany jest z nienaruszoną łupiną, która chroni mocno jądro ziarna przed wszelkimi zanieczyszczeniami, a nawet promieniowaniem radioaktywnym, zachowując jego wartość odżywczą.

Jednym z pomysłów Pana Adama, jest próba wykorzystania łuski orkiszowej do produkcji materaców i podgłówków. W imieniu pomysłodawcy poszukujemy producentów tegoż asortymentu w celu nawiązania wzajemnej współpracy.  Obecnie łuska orkiszowa będzie wykorzystana do produkcji peletu. Użytkownicy ekologicznych kotłów na paliwo stałe, mogą niebawem zaopatrywać się w opał.

Aby rozszerzyć asortyment wytwarzanych produktów, właściciel poszukuje wsparcia finansowego na zakup maszyny do obijania z łusek gryki i prosa. Istnieje coraz większe zapotrzebowanie na pieczywo bezglutenowe z mąki gryczanej.

Pan Leś Adam jest mikro przedsiębiorcą, jakich jest wielu na ziemi podkarpackiej. Ukształtowanie terenu, oraz rozdrobniona gospodarka jest kopalnią takich perełek jak nasz bohater. Podziwiam w nim jego upór, samozaparcie, uczciwość w swojej pracy. On to po prostu kocha.

W imieniu Zarządu Klastra AGRO-Karpaty, którego jest On członkiem, mieliśmy okazję odwiedzić jego piekarnię. Człowiek niezmiernie życzliwy, ciepły w usposobieniu. Wiele razy zapraszał do swojego zakładu wycieczki szkolne, kształtując w ich uczestnikach świadomość w kierunku zdrowego stylu życia.

Firma Pana Adama jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, do których możemy zaliczyć- nagroda Ministerstwa Rolnictwa, Agro Polska, Polskiej Izby produktu Regionalnego i Lokalnego, oraz nagroda Urzędu Marszałkowskiego

 

W obecnym czasie Państwo skupia dużą uwagę na dużych, małych i średnich przedsiębiorstwach. A mikro to podmioty, które w bardzo dużym stopniu wpływają na gospodarkę narodową, oraz są miejscem zatrudnienia  co piątej osoby w Polsce. Obecność ich w strukturze Klastra, stwarza dla nich większe szanse zaistnienia na rynku. W grupie jest łatwiej podzielić się problemami i szukać pomocy, oraz pochwalić się osiągnięciami i dzielić się nimi.

 

Opracowała

Jadwiga Tarczyńska.